Zakup opon – „łatwizna” czy dylemat?

Stereotypowe myślenie jest takie, że jazda samochodem podczas letni dni jest zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza niż warunki zimowe. Prawda jest jednak zupełnie inna. Nie warunki decydują o komforcie jazdy, a prawidłowo dobrane opony. Lato, owszem sprzyja suchej nawierzchni, pozbawionej błota pośniegowego i zasp, jednak to determinuje do mocniejszego wciskania pedału gazu. Dlatego też letnie opony muszą być dobrane zgodnie, z wymaganymi parametrami, które zagwarantują przyczepność i bezpieczeństwo. 

Oryginał czy zamiennik? 

Cena często determinuje zakup opon, dlatego wielu kierowców staje przed dylematem wyboru produktów oryginalnych lub zamienników. O ile części oryginalne, na przykład opony Dębica Frigo 2, podają dokładne parametry modelu ogumienia. Z czym się to wiąże? Nie ma konieczności samodzielnego obliczania właściwości opony i zastanawiania się nad tym, że jest ona właściwa dla danego modelu pojazdu. 

Decydując się na zakup zamienników opon, warto skorzystać z książeczki pojazdu albo tabliczki znamionowej, które informują o tym, jakie ogumienie zaleca kupować producent. W tym przypadku ważna jest interpretacja. Przykładowo podany rozmiar o symbolu 195/60 R15 mówi, że opona ma 195 mm szerokości, profil 60, oraz została wykonana metodą radialną, dlatego nadaje się do montażu na kołach o średnicy 15 cali. 

Stara opona? 

Pomimo że opony nie są artykułami spożywczymi, to ich data ważności jest ściśle powiązana z datą produkcji. Gumowe tworzywo ma bowiem tendencję do kruszenia, butwienia, oraz tracenia swoich pierwotnych właściwości, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie produkty, na przykład opony Dębica Frigo 2, w bocznej części bieżnika posiadają informację o dacie produkcji. Jak najszybciej ją znaleźć i odczytać? 

Wiek opony najczęściej jest oznaczony 4 cyframi, zlokalizowanymi w owalnym zagłębieniu gumowego materiału. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień w roku kalendarzowym, natomiast dwie ostatnie dotyczą samego roku. Przykładowo, liczba 1216 świadczy o tym, że opona została wyprodukowana w tygodniu 2016 roku. 

Zasada jest taka, że im opona świeższa, tym lepiej, chociaż tak naprawdę ogromne znaczenie ma także jest składowanie i magazynowanie, na które trzeba zwracać uwagę, podczas zakupu produktów. Data produkcji opony ma duże znaczenie w systemie reklamacyjnym i gwarancyjnym, ponieważ sami producenci, przyjęcie wniosków od klientów, coraz częściej uzależniają nie od daty zakupu towaru, lecz daty jego wyprodukowania. 

Wiedza użytkowników? 

Współczesne źródło wiedzy, jakim jest Internet sprawia, że ludzie chętnie sięgają po wirtualne opinie innych użytkowników. Mimo że wiedza innych kierowców może okazać się cenna i poparta doświadczeniem, to warto mieć na uwadze, iż są to tylko subiektywne zdania innych. W każdym temacie można znaleźć odrobinę prawdy, ale własne próby odnalezienia idealnych produktów, lub podpowiedzi udzielane przez fachowców w tym temacie, są cenniejsze i mogą mieć wpływ na własny komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.