Opony całoroczne – zalety i wady

testy opony

Na rynku motoryzacyjnych istnieją dwa popularne typy opon. Są to opony sezonowe, czyli opony letnie i zimowe oraz opony wielosezonowe. Ten drugi typ już od wielu lat cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim z dwóch powodów. Są to opony uniwersalne, a po drugie często są dużo tańsze od opon sezonowych.

Typ opon a pogoda

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że pogoda z roku na rok w naszym kraju się zmienia. Od dawna nie było już srogiej zimy. Można wręcz powiedzieć, że w okresie zimowym mamy do czynienia ledwie z kilkunastoma dniami ze śniegiem i mrozem. To wszystko sprawia, że kierowcy są coraz mniej chętni do wymiany opon na zimowe. To wszystko sprawia, że kierowcy szukają rozwiązań uniwersalnych. Takim rozwiązaniem są właśnie opony całoroczne (przykład w sklepopon.com)

Wygoda rozwiązania uniwersalnego

Jak wspomniano opony wielosezonowe cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że ten typ opon po prostu ułatwia kierowcom życie. Opon całorocznych nie trzeba co pół roku wymieniać, a i odchodzi problem z ich przechowywaniem. Wystarczy po prostu o nie właściwie dbać, czyli zadbać o odpowiednie wyważenie oraz ciśnienie.

Opony sezonowe czy opony wielosezonowe?

Oczywiście opony wielosezonowe nie są lekiem na wszystko. Zawsze bowiem jest tak, że produkty specjalistyczne lepiej sprawdzają się w warunkach, do których są przeznaczone. Innymi słowy, opony letnie potencjalnie zawsze lepiej sprawdzą się latem, a opony zimowe zimą w porównaniu do opon całorocznych. Choć zaznaczyć należy, iż dotyczy to przede wszystkim naprawdę niskich temperatur zimą i bardzo wysokich latem. W takim przypadku ogumienie w oponach sezonowych sprawdzi się lepiej. Trzeba jednak podkreślić, że w Polsce od dawna nie ma już tak skrajnych pór roku. Jeśli zatem mamy do czynienia z łagodną zimą i po prostu ciepłym latem to opony całoroczne jak najbardziej spełnią swoje zadanie.

testy opony

Kiedy stosować opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe najlepiej sprawdzają się podczas jazdy po mieście. Zdecydowanie gorzej w przypadku dłuższych tras. Warto także podkreślić, że ten typ opon najlepiej jest stosować w samochodach o małej mocy silnika. Opony wielosezonowe można polecić także tym kierowcą, którzy nie poruszają się zbyt często samochodem. W małej eksploatacji samochodu opony wielosezonowe mogą śmiało posłużyć nawet przez kilka lat. To zdecydowanie wpłynie pozytywnie na domowy budżet.

Podsumowanie

Oczywiście to czy dany kierowca zdecyduje się na opony sezonowe czy wielosezonowe zależy tylko i wyłącznie od jego upodobań oraz oczekiwań. Trzeba jednak zawsze taki wybór dokładnie przemyśleć. Jak wspomniano już wyżej opony wielosezonowe mają swoje plusy i minusy. Trzeba zatem zastanowić się jak często jeździmy samochodem, po jakich drogach i oczywiście jakie auto posiadamy. Dopiero po takiej analizie zdecydować można czy lepsze będą dla nas opony letnie i zimowe czy być może opony wielosezonowe. Mniejsze koszty nie mogą być bowiem jedynym czynnikiem, którym będzie wpływał na naszą decyzję.