Oczywiste i mniej oczywiste cechy opon samochodowych

Kwestia odpowiedniego wyboru opon samochodowych jest niezwykle skomplikowana. Nie tylko ci mniej doświadczeni kierowcy, lecz również ci z dużym stażem za kółkiem, mają spore problemy z określeniem wszystkich ważnym cech opon samochodowych, które wpływać powinny na ich wybór w momencie kupna. Bierze się to oczywiście z faktu, że opony samochodowe kupowane są bardzo rzadko, a co za tym idzie, mało kto jest w ich kwestii ekspertem i na bieżąco śledzi zachodzące na rynku zmiany. Jakie są zatem te oczywiste, lecz również i nieco mniej oczywiste cechy opon, które powinno się mieć w pamięci, podczas zamawiane nowego kompletu?

Oczywiste cechy opon samochodowych

Opona samochodowa to jedyny element auta, który jest połączony z drogą. Z tego powodu jej znaczenie dla bezpieczeństwa, ale też i przyjemności z jeżdżenia samochodem jest niezwykle dużą. Powoduje to, że to właśnie przyczepność, czyli siła z jaką opona przykleja się do asfaltu, jest tą najważniejszą cechą każdej opony. To dzięki przyczepności samochód pewnie rusza, skutecznie hamuje, a także stabilnie pokonuje zakręty. Dzięki odpowiedniej dawce przyczepności samochodem jeździ się przede wszystkim bezpiecznie, ale też i przyjemnie.

Jak jednak poznać czy dana opona posiada odpowiednią przyczepność? Najprościej kierować się tu po prostu producentem i ceną danego modelu. Przykładowo opony hankook ventus prime 3 to model z klasy średniej, przeznaczony do aut osobowych, co gwarantuje, że posiada odpowiednią przyczepność dla każdego osobowego samochodu.

Mniej oczywiste cechy opon samochodowych

Rzecz jasna sama przyczepność nie określa, czy dane opony są warte kupienia. Istnieje jeszcze kilka innych cech, które również trzeba mieć na uwadze. Przykładowo mało kto jeździ na co dzień na sportowych, niemalże gładkich i pozbawionych bieżnika oponach sportowych, ponieważ choć zapewniają one ogromną ilość przyczepność, której nigdy nie osiągną np. opony hankook ventus prime 3, to jednak są one jednocześnie fatalne w deszczu, a także niezwykle niekomfortowe.

Oprócz bowiem przyczepności na suchym opona musi cechować się dobrą przyczepnością również na mokrej nawierzchni. To jednak nie koniec, ponieważ w przypadku opony duże znaczenie ma również komfort, jaki niesie jej użytkowanie, który objawia się np. tym, że jest ona cicha, czyli nie generuje uporczywego szumu podczas jazdy. I choć wydaje się to mało znaczącą sprawą, to jednak długa podróż na oponach, które mocno szumią podczas jazdy, potrafią być niezwykle męcząca i spowodować odebranie całej przyjemności z jazdy.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ kolejną sprawą wartą uwagi jest to, jaki dana opona posiada opór toczenia. Jest to wskaźnik określający to, jak dużą siłę musi włożyć sinik we wprawianiu auta w ruch na danych oponach. Rzecz jasna im potrzebna siła będzie mniejsza, tym korzystniej będzie wypadało spalanie silnika, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na to, ile kosztować będzie korzystanie z samochodu.

Pamiętając o tych kilku mniej lub bardziej oczywistych sprawach, będzie można kupić odpowiednio dobre opony samochodowe.