Jak rozróżnić opony letnie od zimowych?

Użytkownicy samochodów osobowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że okres jesienny i wiosenny to czas wzmożonej pracy wulkanizatorów (wówczas szczególnie trudno jest dostać się w odpowiednim czasie do jakiegokolwiek warsztatu). Skąd taki ruch? Otóż bierze się stąd, że w tym okresie konieczna jest zmiana opon z letnich na zimowe lub zimowych na letnie.

Dlaczego opony są tak ważne dla pojazdów?

Opony stanowią jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu, zarówno osobowego jak i ciężarowego czy jakiegokolwiek innego. Opony to jedyny element auta, który ma bezpośredni kontakt z jezdnią. Dlatego też prawidłowy ich wybór ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa jazdy. Niestety, choć teoretycznie użytkownicy aut zdają sobie sprawę z tego, że dobrej jakości opony mają ogromny wpływ na przyczepność oraz drogę hamowania, to niestety wielu kierowców ignoruje dobór opon lub też zdecydowanie za późno decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe lub odwrotnie. Mieć na uwadze należy przede wszystkim to, że opony letnie – zobacz przykłady – od opon zimowych różnią się dość znacząco swoim składem.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z oponą zimową, a nie letnią?

Tak naprawdę każdy użytkownik samochodu bez najmniejszych problemów powinien być w stanie rozpoznać, czy ma do czynienia z oponą letnią czy też zimową. Tyle w teorii, bowiem w praktyce z tą kwestią bywa naprawdę bardzo różnie. Najprostszym sposobem aby ocenić, czy mamy do czynienia z oponą letnią czy zimową jest dokładne przyjrzenie się bocznej ścianie gumy, na której powinny być zawarte informacje odnośnie tego, z jakim typem opony mamy do czynienia. Opony zimowe mają oznaczenie w postaci śnieżynki. Jeśli oznaczenie jest inne wówczas jest to znak, że auto posiada opony letnie.

przykład opony na lato

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Zawsze przed zmianą opon z zimowych na letnie czy odwrotnie należy przede wszystkim upewnić się, czy te, z których korzystaliśmy w poprzednim sezonie na pewno nadają się jeszcze do dalszego użytkowania. To najlepiej sprawdzić na podstawie stanu oraz wysokości bieżnika. Ponadto należy obejrzeć gumę z każdej możliwej strony w celu sprawdzenia, czy nie ma na niej zbyt dużej ilości pęknięć czy wybrzuszeń, które eliminują taką oponę z dalszego użytkowania. Wówczas nie ma innego wyjścia, jak zakupić nową. Wysokość bieżnika można tak naprawdę sprawdzić na dwa sposoby:

-pierwszy polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia stworzonego do pomiarów bieżników,

-drugi polega na wykorzystaniu suwmiarki (czyli urządzenia dostępnego w znacznej większości przydomowych warsztatów).

Jednak bieżnik to nie wszystko. O tym, czy dana opona, niezależnie od tego czy letnia czy zimowa nadaje się do dalszego użytkowania decyduje także jej wiek. Na polskich drogach wiele aut wyposażonych jest w opony 10-15 letnie, co ze strony kierowców jest ogromnym błędem. Natomiast zalecany okres przez producentów opon wynosi 5 lat od daty ich zakupu (pod warunkiem, że są nowe) bądź produkcji (w przypadku zakupu opon używanych). To zalecenie niestety choć znane, nie jest przestrzegane przez wielu użytkowników pojazdów.