Breaking News
 |  | 

Blog

Ceny paliw w Rosji

img-responsive

Ceny paliw w ostatnich latach były bardzo niestabilne. Kwoty wyświetlane na elektronicznych tablicach przy stacjach benzynowych często się zmieniały. W ostatnim czasie jednak nastąpił duży spadek ich wartości, ceny zaczęły spadać. Najbardziej odczuwalne i widoczne jest to we wschodnich krajach Europy takich jak Rosja, która jest jednym z największych eksporterów surowców energetycznych.
Podczas gdy w Polsce cena gazu wynosi średnio 1, 90 PLN, oleju napędowego 3, 90 PLN, a benzyny 4, 10 PLN, to ceny u naszych zachodnich sąsiadów nie sięgają nawet połowy tych sum. Średni koszt benzyny w Rosji to zaledwie około 37, 20 RUB (około 1, 90PLN). Zaskakująco niskie są też ceny gazu i oleju napędowego, które wynoszą kolejno 20, 70 RUB ( około 1PLN) i 28 RUB (około 1, 40PLN).

Niska cena jednak nie odpowiada do końca wysokiej jakości produktu, o czym zapewne nie jeden z nas już nie raz się przekonał. Rosyjska ropa naftowa ma w swoim składzie aż 10 miligramów siarki na kilogram, co i tak jest już pewnym odgórnym ograniczeniem; wcześniej zawartość tego pierwiastka była dużo wyższa (dla porównania białoruskie paliwa posiadają 4, 5 miligrama na kilogram, zaś norweskie diesle średnio 7, 5 miligrama).

Niska cena paliwa na wchodzie wynika też zapewne z faktu, że wartość rubla spada. Dla przykładu w 2013 roku średni kurs rubla w porównaniu do złotego wyniósł 0, 0929 PLN, natomiast już w 2014 roku wartość ta drastycznie się obniżyła (1 RUB = 0, 0587 PLN).
Nowiną jest podawany i rozpowszechniany przez media fakt, że

Iran zmagazynował miliony baryłek ropy naftowej na statkach w Zatoce Perskiej

Jeżeli paliwo dotrze na rynek, to ceny jeszcze bardziej spadną tak w Rosji, jak i w Polsce oraz innych krajach Europy. Rosja jest jednym z trzech państw na całym świecie, które mają swoje położenie równocześnie na dwóch kontynentach (Azja i Europa). Ma więc doskonałe warunki do rozwoju przemysłu transportowego. Ponadto jest największym na świecie producentem ropy. Jak wykazują statystyki Rosja wydobywała w 2014 roku aż 10, 85 miliona baryłek dziennie. W państwie tym znajdują się ogromne pokłady surowców naturalnych (w tym paliw płynnych i surowców energetycznych.) Nasz zachodni sąsiad swoją gospodarkę i jej stały, stosunkowo szybki rozwój zawdzięcza właśnie eksportowi paliw.

Warto zaznaczyć, że niskie ceny paliw wiążą się również poniekąd z faktem, że Rosja nie jest obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami za wydobycie nakładanymi przez OPEC, gdyż nie należy do tej organizacji. Duże pokłady tych surowców i ich praktycznie nieograniczone możliwości transportu dają naszemu sąsiadowi pole do wywierania geostrategicznego nacisku na poszczególne rządy państw azjatyckich lub europejskich. Dają możliwość manipulacji, gdyż duża liczba krajów jest uzależniona od rosyjskiej ropy i gdyby ograniczono jej dostęp, gospodarka upadłaby w mgnieniu oka.

Choć ceny paliw w Rosji już są bardzo niskie, cały czas schodzą i będą schodzić w dół. Jakie kwoty zobaczymy za kilka miesięcy, lat?

ceny-paliw-w-rosji

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website